NEPLP padomes sēdē izskata četras administratīvo pārkāpumu lietas

08.03.2019 12:57
Izdrukāt:

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) 7.marta padomes sēdē pieņēma lēmumus četrās administratīvo pārkāpumu lietās.

Administratīvā pārkāpuma lieta Nr.AP/2018/6-7/8 tika ierosināta, balstoties uz konstatējumu, ka SIA “All Media Latvia” programmā LNT neievēroja aizliegumu laikā no plkst. 7.00 līdz 22.00 izplatīt asiņainas un šausmu ainas. NEPLP piemēroja sodu 6500 eiro apmērā. Savukārt administratīvā pārkāpuma lieta Nr.AP/2018/6-7/9 tika ierosināta, pamatojoties uz faktu, ka laikā no plkst. 7.00 līdz 22.00 elektroniskais plašsaziņas līdzeklis programmā TV3 izplatīja filmu, kas saturēja rupjus un nepieklājīgus izteicienus. NEPLP piemēroja sodu 5000 eiro apmērā. Tādējādi abos gadījumos, par kuriem NEPLP informēja skatītāji, SIA “All Media Latvia” pārkāpa Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 24. panta devīto daļu.

NEPLP loceklis Patriks Grīva uzsvēra, ka NEPLP pozīcija šai jautājumā ir un būs nemainīga - bērniem un pusaudžiem no TV ekrāniem nav jāredz asiņainas ainas un emocionāla vardarbība. “Ne jau velti likumā ir noteiktas dienas stundas, kad šāds saturs nedrīkst parādīties TV ekrānos un ja tas notiek, tas ir pārkāpums. Tādēļ mēs aicinām iedzīvotājus arī turpmāk būt aktīviem un informēt NEPLP par gadījumiem, kad šādas ainas, dienas laikā līdz plkst. 22.00, tiek pamanītas TV,” aicina P.Grīva.

Tāpat tika izskatīta administratīvā pārkāpuma lieta Nr.AP/2018/6-7/7, kas tika ierosināta pret VSIA “Latvijas Televīzija” par programmā LTV1 deju uzveduma “Abas malas” pārtraukšanu, izvietojot reklāmas pauzi, tādējādi kaitējot raidījuma viengabalainībai. Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 44. panta otrā daļa paredz, ka atspoguļojot šādus pasākumus, reklāma ir izvietojama tikai starp tā daļām vai pauzēs. Tā kā elektroniskais plašsaziņas līdzeklis neievēroja minētos noteikumus, NEPLP pieņēma lēmumu sabiedrisko televīziju sodīt, piemērojot naudas sodu 100 eiro apmērā. Šis ir pirmais šāda veida precedents, kad NEPLP pieņem lēmumu par saturiskās viengabalainības principa neievērošanu. Kā uzsvēra NEPLP locekle Aurēlija Ieva Druviete, būtu nepieciešams rosināt arī plašāku diskusiju elektronisko mediju nozarē par satura viengabalainības jēdziena izpratni un attiecīgās normas ievērošanu Latvijā. No vienas puses, pastāv mediju interese gūt reklāmas ieņēmumus, bet vienlaikus ir jāievēro likums, kas šādos gadījumos paredz aizsargāt satura māksliniecisko vērtību un iedzīvotāju tiesības saturu piedzīvot nedalītā formā. Saskaņā ar NEPLP vadlīnijām, ja pārkāpums tiek izdarīts pirmo reizi, tad sods tiek piemērots 70 - 700 eiro apmērā. Ja līdzīgs pārkāpums tiek atkārtots, tad soda apmērs var sasniegt 7100 eiro.

Tāpat sēdē tika uzklausīti SIA “PIKAL UN PARTNERI” pārstāvis par raidījumu veidošanas noteikumu neievērošanu priekšvēlēšanu aģitācijas periodā radio “Radio PIK” un pieņemts lēmums administratīvā pārkāpuma lietā Nr.AP/2018/6-7/11, piemērojot naudas sodu 1000 eiro apmērā.