NEPLP: Lai ierobežotu koronavīrusa izplatību, Latvijas sabiedrībai savlaicīgi jāsaņem kvalitatīva informācija par Covid 19

25.03.2020 15:24
Izdrukāt:

Ministru kabineta lēmums atļaut Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) nodot sabiedrisko mediju ziņu un informatīvo saturu bezatlīdzības lietošanā komercmedijiem ārkārtējās situācijas laikā ir solis, lai pēc iespējas plašāka Latvijas sabiedrības daļa varētu operatīvi saņemt kvalitatīvu un uzticamu informāciju par Covid 19 vīrusu un tā izplatību saistītajiem ierobežojumiem.

Tieši Latvijas Televīzija (LTV) un Latvijas Radio (LR) par visas sabiedrības līdzekļiem rada kvalitatīvu un daudzveidīgu saturu par Covid 19 problemātiku. Ārkārtējās situācijas laikā ir izšķiroši būtiski, lai pēc iespējas lielāka sabiedrības daļa savlaicīgi saņemtu precīzu un patiesu informāciju.

Šodien Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa parakstītie grozījumi Ministru kabineta  rīkojumā Nr. 103 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu", ļauj NEPLP izņēmuma gadījumos, uz ārkārtējās situācijas laiku, nodot Latvijas sabiedrisko mediju veidotos un pārraidītos ziņu un informatīvi analītiskos raidījumus bezatlīdzības lietošanā citiem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem, lai veicinātu sabiedrības informētību.

NEPLP īpaši uzsver, ja šī iespēja tiks izmantota, tas var notikt tikai uz ierobežotu laika posmu, kamēr Latvijā ir nopietni riski ar pandēmijas uzliesmojumu. To, ka ir nepieciešams operatīvi sniegt dažādām sabiedrības grupām, īpaši vecāka gadagājuma cilvēkiem un mazākumtautību pārstāvjiem, kvalitatīvu un uzticamu informāciju par soļiem, kā izvairīties no lipīgā vīrusa,  publiski norādījuši mediķi un krīzes komunikācijas speciālisti.  

Īpaši satraucoša ir situācija, kurā strauji izplatās dezinformācija, viltus ziņas un meli par Covid-19. Latvijas mazākumtautību iedzīvotājiem ir savi mediju lietošanas paradumi un pašlaik sabiedriskie mediji tos visaptveroši nesasniedz. Tāpēc tiek radīta iespēja saņemt aktuālo informācija tajos kanālos, kurus iedzīvotāji lieto.

Padomes ieskatā, ir aktīvi jārīkojas, lai iespējami plašākai sabiedrības daļai ir pieejams kvalitatīvs un uzticams saturs. Lai sasniegtu maksimāli lielu iedzīvotāju daļu, ir svarīgi dot iespēju saņemt arī LTV 7 un LR 4 radīto saturu mazākumtautību valodās.

Padome aicina Latvijas komercmedijus izmantot šo iespēju – bezatlīdzības lietošanā saņemt sabiedrisko mediju radīto ziņu un informatīvo saturu, uzrunāt un informēt visu Latvijas sabiedrību un krīzi pārvarēt kopā. „Uzticams, patiess un kvalitatīvs vietējais saturs ir viens no Latvijas drošības galvenajiem stūrakmeņiem. Tāpēc sabiedrisko mediju radītajam saturam ir jāsasniedz katrs Latvijas iedzīvotājs,” saka Padomes priekšsēdētājs Ivars Āboliņš.