NEPLP iesniedz priekšlikumus sabiedrisko mediju likuma otrajam lasījumam

22.01.2019 15:54
Izdrukāt:

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) 21.janvārī iesniedza LR Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai priekšlikumus likumprojekta “Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likums” otrajam lasījumam.

Padomes priekšsēdētāja Dace Ķezbere: “NEPLP iesniegtie priekšlikumi  Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to  pārvaldības likumprojektam izriet no mūsu redzējuma, kas apstiprināts Elektronisko plašsaziņas līdzekļu nacionālās attīstības stratēģijā 2018. – 2022.gadam un paredz vienota, neatkarīga sabiedriskā medija attīstību. Ko ietver šis redzējums? Sabiedriskais pasūtījums tiek realizēts gan Latvijas Televīzijā un Latvijas Radio, gan mūsdienām atbilstošās platformās – internetā, sociālajos tīklos. Vienotā sabiedriskā medija neatkarību nodrošina stabils un prognozējams finansējums, kas nav atkarīgs no reklāmas ieņēmumiem, kā arī valsts sedz apraides izmaksas, lai Latvijas iedzīvotājs bez maksas var redzēt programmas zemes apraidē visā Latvijas teritorijā. Šie ir būtiski nosacījumi, jo nacionālās informatīvās telpas stiprināšana ir neapšaubāms valsts drošības elements.”

Padomes priekšsēdētaja vietnieks Ivars Āboliņš: “Valsts budžeta dotācijai sabiedriskā pasūtījuma īstenošanai jābūt 0,2% apmērā no valsts iekšzemes kopprodukta, turklāt tā nedrīkst būt mazāka nekā iepriekšējā gadā. Tāpat nepieciešamas papildus ikgadējās investīcijas tehnoloģiskās un infrastruktūras attīstībai, ko piešķir no valsts budžeta 10% apmērā no iepriekšējā gada budžeta apmēra. Sabiedriskajam medijam ir jānodrošina garantēts neatkarīgs finansējums, lai tas katru gadu no jauna un jauna nebūtu atkarīgs no impulsīviem politiskiem lēmumiem.”

Padomes locekle Gunta Līdaka: “Būtiskākais priekšlikumu mērķis ir veidot vienotu Latvijas sabiedrisko mediju. Ne mazāk būtisks NEPLP priekšlikumos ir atļautās sponsorēšanas precizējums, sabiedriskajiem medijiem izejot no reklāmas tirgus. Uzskatām, ka medijam nepieciešami trīs valdes locekļi un galvenais redaktors, kuru ieceļ attiecīgā valde. NEPLP aktīvi sekos līdzi, lai nodrošinātu sabiedrisko mediju interešu nodrošināšanu.”

NEPLP priekšlikumi likumprojektam “Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likums”