Apsveicam! Latvijas Radioteātrim – 90

17.08.2017 13:16
Izdrukāt:

Tieši pirms deviņdesmit gadiem, 1927.gada 17.augustā Latvijas Radio ēterā izskanēja pati pirmā radio luga. Kopš šī brīža Latvijas Radioteātris ir bijusi unikāla Latvijas kultūras vērtība, un Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome apaļajā jubilejā vēl tā radošajam kolektīvam degsmi un spēju uzburt sapņus gan pieaugušajiem, gan bērniem visā savā turpmākajā darbībā.

Lai arī nojausma par Latvijas Radioteātra dzimšanu radās jau 1925.gadā līdz ar Džakomo Pučīni operas “Madame Butterfly” translāciju Latvijas Radio tiešajā ēterā, pilntiesīgi tas sāka darboties divus gadus vēlāk, pārraidot īpaši radio vajadzībām sagatavoto Rūdolfa Blaumaņa joku lugu “Pēc pirmā mītiņa”.  Deviņdesmit gadu ilgajā pastāvēšanas laikā Radioteātrī ierakstīts simtiem iestudējumu, un ar tajā ieskaņotajām pasakām izaugušas vairākas paaudzes. Turklāt Radioteātra fonotēka saglabājusi mūsu dižgaru balsis - tā pirmsākumos ar savu oriģināldarbu lasījumiem bieži nākuši ievērojami rakstnieki un dzejnieki: Rainis, Andrejs Upīts, Aspazija, Anna Brigadere, savukārt vēlākos gados lugas ieskaņojuši vai visi talantīgākie Latvijas aktieri. Gluži tāpat nākotnei saglabāti izcilie radio režisoru talanti pārveidot visdažādākos literāros darbus radio formātam.

Arī pēdējos gados tapuši jauni radio iestudējumi, un NEPLP pateicas Ināras un Borisa Teterevu fondam par finansiālu atbalstu Latvijas Radioteātrim.

Radioteātris ir vienīgais teātris, kura aktieri ir paviesojušies vai ikvienā Latvijas mājā, vienīgais teātris bez savas skatuves, kas spēj sapulcēt simtiem tūkstošu lielu auditoriju un vienīgais teātris, kura izrādes tiek uzburtas katra klausītāja prātā.  Lai Radioteātra nākotne spoža un radošiem izaicinājumiem bagāta!