Aicinām reģistrēties dalībai starptautiskā konferencē “Medijpratība. Ceļakartes.”

22.10.2021 13:00
Izdrukāt:

Aicinām ikvienu interesentu reģistrēties dalībai augsta līmeņa starptautiskā konferencē “Medijpratība. Ceļakartes.”, kas notiks šī gada 28. – 29. oktobrī tiešsaistē. Konference ir vērienīgākais kulminācijas notikums UNESCO Pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļā Latvijā. Konferenci atklās Valsts prezidents Egils Levits.

Konferences mērķis ir sekmēt medijpratību Latvijas sabiedrībā, identificēt ceļakartes – priekšlikumus nākotnes soļiem, kā virzīties uz medijpratības stratēģijas izstrādi un īstenošanu, kā arī stiprināt sadarbību starp medijpratības jomā strādājošajiem. 

To organizē Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) sadarbībā ar Kultūras ministriju, UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju, Baltijas Mediju izcilības centru, Ziemeļvalstu Ministru padomes biroju Latvijā un Britu Padomes pārstāvniecību Latvijā.  

“Medijpratība ir kļuvusi par 21. gadsimta kompetenci, kura ir nepieciešama ikvienam iedzīvotājam, lai spētu pieņemt pamatotus lēmumus gan kā pilsoņiem, gan individuāli, sekmējot dzīves kvalitāti un radot sabiedrisko labumu. Tā ir kompetence, kas ļauj gan piekļūt saturam un izmantot dažādus tehnoloģiskos rīkus, gan to kritiski analizēt, gan pašiem radīt mediju saturu. Medijpratības nozīme ir neatsverama, stiprinot kvalitatīvu informatīvo telpu un demokrātiskas valsts pastāvēšanu it īpaši laikā, kad cīnāmies pret dezinformāciju,” saka NEPLP priekšsēdētāja vietniece un konferences galvenā koordinatore Aurēlija Ieva Druviete.

Konferencē tiks uzdoti jautājumi:        

  • Kā medijpratība ietekmē valsts un sabiedrības attīstību? 
  • Kādi ir priekšnosacījumi veiksmīgai medijpratības stratēģijas izstrādei un īstenošanai valsts mērogā? 
  • Kā medijpratība palīdz aizsargāt informatīvo telpu un cīnīties pret dezinformāciju? 
  • Kā uzrunāt dažādās sabiedrības grupas un īpaši tās, kas tradicionālos medijus regulāri nelieto vai neuzticas tiem? 
  • Kāda ir mediju un žurnālistu loma medijpratības sekmēšanā? 
  • Kā pētīt medijpratību?           

Tajā piedalīsies:      

  • Iesaistītās puses medijpratības veicināšanā un lēmumu pieņēmēji (tostarp publiskā un nevalstiskā sektora organizācijas, pārstāvji no Kultūras ministrijas, Ārlietu ministrijas, Valsts kancelejas, Izglītības un zinātnes ministrijas, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, valsts amatpersonas u. c.)
  • Vietējie un starptautiskie medijpratības eksperti, pētnieki – tostarp tādi starptautiski atzīti eksperti kā Londonas Ekonomikas un politikas zinātnes skolas Mediju un komunikāciju katedras profesore Sonja Livingstone, Starptautiskā žurnālistu centra pētījumu direktore Jūlija Poseti, medijpratības nacionālā līmeņa koordinatore Īrijā Martina Čepmena, Lielbritānijas mediju regulatora OFCOM vecākā pētniecības vadītāja Vendija Braianta, kā arī pārstāvji no UNESCO, StratCom, Eiropas Raidorganizāciju Regulatoru kopienas, Tamperes Universitātes, LU, RSU u.c.
  • Vietējie un ārvalstu mediju jomas pārstāvji (tostarp no Google un Facebook, Lietuvas Žurnālistikas centra, Igaunijas Žurnālistu asociācijas u.c.) 

Konferences programma: medijpratiba.neplpadome.lv 

Ņemot vērā augošo interesi par konferenci, esam pagarinājuši reģistrācijas laiku. Aicinām interesentus reģistrēties konferencei līdz 27.10.2021., lai saņemtu Zoom saiti un aktuālo informāciju! 

Konferences tiešraide 28. un 29. oktobrī būs pieejama arī Padomes Facebook kontā, vietnē medijpratiba.neplpadome.lv un portālā LSM.lv.  

Konferences darba valoda: latviešu un angļu, nodrošinot abās valodās sinhrono tulkojumu.   

Padome atzīmē, ka 2021. gada martā Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģenerālā Asambleja apstiprināja Latvijas un citu līdzīgi domājošo valstu virzīto rezolūciju “Globālā mediju un informācijas pratības nedēļa”, kas aicina risināt ar informācijas vidi saistītās problēmas, tajā skaitā dezinformāciju. 

UNESCO Pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļas Latvijā programma: 

https://www.unesco.lv/lv/media/531/download

Kopsavilkums (PDF)